Здравейте! Имам 5-годишна дъщеря, която всяка вечер сънува кошмари (пистолет, който убива хора, трактор, който гази хора, извънземни и т.н.). Период ли е, какво е това чудо, някой може ли да каже какво мога да направя, за да мине по-леко за нея ?
Прегръщаме я с баща й, успокояваме я, че всички понякога сънуваме кошмари и или обсъждаме съня й, или я разсейваме.
Замислям се за психолог дори. Благодаря ви!
Биляна Котева
Сънищата са психическа преработка на емоциите, които един човек преживява. Ясно е, че страховете й са преувеличени и не са свързани с нищо реално видяно и чуто. Или имат малка връзка с действителността. Би имало смисъл да потърсите психолог, ако това продължава и ако пречи на съня й, не се наспива, буди се, буди и Вас, ако не успявате да се справите с обяснения и подкрепа, повече от месец например и тези страхове и кошмари вместо да отшумяват, се разрастват и забележите промяна в поведението й. Ако аз работя по такъв случай, някои от въпросите, които бих задала, ще са в посока промени, настъпили при детето или в семейството. Също и в посока как се вписва това поведение над живота на останалите. Кой какво прави в тези моменти, кой как се чувства… Кой как заспива, къде и т.н. Тези, наглед простички неща дават много информация къде и какъв е проблемът, ако има такъв. Защото около 4-5- годишна възраст децата имат нормативно увеличение на страховете, свързано с развитието им. Вече знаят повече за света и някои неща в него ги плашат.